Öğretmen Atamaları

2021 (ŞUBAT) EKPSS BAŞVURU ŞARTLARINDAKİ, FORMASYON İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

MEB’in yayınladığı ENGELLİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ ÖĞRETMENLİĞE BAŞVURU ve ATAMA DUYURUSU” nda formasyon ile alakalı aşağıdaki ifadelere yer verildi

E. 1.PedagojikFormasyon

Adayların;
1.1. Ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans diploması ya da belgesi,

1.2. 1 Ocak 2021 tarihinden önce tamamlanmış En az 21 kredilik pedagojik formasyon eğitimi sertifikası (Not: 1993–1994 öğretim yılı ve daha öncesinde düzenlenen 18 ve üstü kredilik belgeler de kabul edilecektir.),

1.3. İlköğretim sınıf öğretmenliği sertifikası (33kredilik),

1.4. İngilizce öğretmenliği sertifikası,

1.5. Lisans mezunu olmadan önce meslek yüksek okullarında öğrenim görenlerin bu sürede aldıkları pedagojik formasyon belgesinden, herhangi birine sahip olmaları gerekmektedir.

Herhangi bir öğretmenlik alanında alınan pedagojik formasyon eğitimi, diğer alanlar için de geçerli sayılacaktır.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yurt dışındaki üniversitelerden alınan pedagojik formasyon belgeleri, T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca denkliği kabul edilmediği sürece geçerli olmayacaktır. Ancak, T.C. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının izniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki yüksek öğretim kurumlarında açılan pedagojik formasyon eğitimini 1 Ocak 2021 tarihinden önce başarıyla tamamlayanlardan ayrıca denklik belgesi istenmeyecektir.

Açıklamanın tam metni için tıklayınız…

Yukarıda verilen ifadelerden hareketle Ziya Selçuk’un daha önceden yaptığı “formasyonun atandıktan sonra MEB ve YÖK işbirliği verilecek” açıklamasının gerçekleşmeyeceği yorumu yapılabilir. 

Uzun süredir gündemi meşgul eden formasyon konusu hakkında MEB yetkililerinin bir an önce açıklama yapması gerekmektedir.

Bu konu hakkındaki olası gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir