Genel, KPSS Verileri

2020 KPSS İSTATİSTİKLERİ

ÖSYM, 06 Eylül 2020 tarihinde uygulanan 2020-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür/Eğitim Bilimleri), 12-13 Eylül 2020 tarihlerinde uygulanan 2020-KPSS Lisans (Alan Bilgisi) ve 20 Eylül 2020 tarihinde uygulanan 2020-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait istatistiki verileri açıkladı. 

ÖSYM, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

  • 20 Eylül 2020 tarihinde uygulanan 2020-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Testi Temel Soru Kitapçığındaki 28 numaralı sorunun “D” olarak girilmiş doğru cevabın “C” olarak düzeltilmesine,
  •  
  • Beden Eğitimi Öğretmenliği Testi Temel Soru Kitapçığındaki 55 numaralı,
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Testi Temel Soru Kitapçığındaki 74 numaralı ve
  •  
  • Okul Öncesi Öğretmenliği Testi Temel Soru Kitapçığındaki 52 numaralı soruların iptal edilerek değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir.

ÖSYM’nin, sınava giren aday sayısına ilişkin yayınladığı istatistiklerde 1.305.675 aday Genel Kültür Genel Yetenek oturumuna katılırken 439.632 adayın ise Eğitim Bilimleri oturumuna katıldığı ön plana çıkmaktadır.

Bir diğer önemli veri olan sınav ortalamalarına ilişkin istatistik değerleri ise aşağıdaki toplada verilmiştir. 2020 KPSS’de Genel Kültür, Genel Yetenek ortalaması 19 net iken Eğitim Bilimleri ortalaması 36 net olmuştur.

75 sorudan oluşan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinde ise Rehberlik, Türkçe ve Din Kültürü  ortalaması en yüksek olan branş olarak ön plana çıkmaktadır.

Bu yazımızda 2020 KPSS’nin istatistiklerine değindik. Bu istatistiklerden yola çıkarak sınavların zorluğunu ve ayırt ediciliğini kavrayabiliriz. Fakat bu istatistiklerden yola çıkarak özellikle öğretmenlik atamaları ile ilgili değerlendirme yapmak oldukça güçtür. Bu konu hakkında yorum yapabilmemizi sağlayacak en önemli veri öğretmenin başarı sıralaması ve branş kontenjanıdır.

Bir diğer yazımızda ise öğretmen atamaları ile ilgili güncel verileri ele alacağız. Bu konu hakkındaki düşünce, yorum ve sorularınızı ayrıca ele almamamızı istediğiniz konuları bize yazabilirsiniz…

Çekirdek Yayınevi Blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir